30 let Obchůdku jednoho světa na Vinohradech

 

Už třicet let chodíte vy vinohradští kolem Obchůdku Jednoho světa v blízkosti vinohradské vodárny, někteří k nám přicházíte jako domů, někteří zbloudilí zvědavě a jiní nás míjíte jen s nahlédnutím do našich stále měněných krásných výkladních skříní – vaše škoda! Byli jsme v tehdejší sotva vzniklé České republice první, kteří začali prakticky šířit vizi fair-trade, spravedlivého světa, ve kterém za dobrou práci náleží dobrá odměna, ve kterém nemusí pro obživu rodiny pracovat děti a rodina si může dovolit posílat je do školy! Vizi světa, který není rozdělený na rozvinutý a rozvojový, na prosperující a zaostalý, který je jen jeden. Jeden svět. Vize fair-trade není zdaleka jen o férovém obchodu, férovém trhu a zpracování lokálních surovin, a není vůbec o pomoci dotacemi a různými účelovými sbírkami těm „slabším“ a „znevýhodněným“, je opravdu o té férové pomoci, je o nabídce příležitostí. Nedává nic hotového bez práce a úsilí, nabízí cestu, jak si pomoci sám. Našim mottem je: „Nedávej lidem rybu, nauč je ryby lovit.“

Obchůdek Jednoho světa vznikl jako nezisková společnost a jako nezisková obecně prospěšná společnost, se správní radou v čele, funguje stále a stále na stejné adrese Korunní 60, s otevírací dobou každý pracovní den. Stojí na dobrovolnické práci seniorek především z pražských evangelických sborů, a to nám umožňuje udržovat relativně nízké ceny. Neodnášíte si od nás jen krásné a užitečné ručně vyrobené předměty z přírodních materiálů nebo voňavé pochutiny, ale i dobrý pocit z přispění na dobrou věc – a také ten příběh! O každé té kožené peněžence, dřevěné misce, plstěné taštičce či blýskavém náhrdelníku z desítek zemí v Africe, Asii či jižní Americe můžeme vyprávět. Tak třeba lehounké korále, brože či náušnice z palmového ořechu tagua jsou příběhem o náhradě sloních klů, jejichž získávání téměř vyhubilo populaci nádherných slonů. Jedna z několika druhů kávy má název Adelante – tak se jmenuje družstvo odvážných afrických žen, které se spojily, když na nich zůstala starost o početné rodiny, s pomocí různých fondů koupily půdu pro pěstování kávovníků a kávu produkují až po její distribuci. Družstvo se každoročně hlasováním členů rozhoduje, jak naloží se ziskem – zda ho investuje do rozvoje jejich podnikání, nebo si ho, třeba i jen zčásti, rozdělí. No, nepodpoř je! S výrobci věcí a potravin se značkou fair-trade jsou obchodními společnostmi uzavírány dlouhodobé smlouvy, které je zbavují starostí o momentální odbyt a dávají jim v jejich podnikání nezbytnou jistotu.

Naši zákazníci se k nám vracejí a kupují dárky i věci sobě pro radost i užitek. Rovnou ode dveří míří k polici s jejich oblíbenou značkou čaje či čokoládovou tyčinkou, děti jsou těžko k odtržení od různých bubínků, foukátek a cinkátek. Jiní se diví, co je u nás všechno ke koupi a vidění a také se vrací ti, kteří chtějí „přesně tenhle koš na prádlo, který jsem si u vás koupila před deseti lety a jak do něj děti skákaly, už nám odešel“. Všechny příchozí vítáme s radostí, protože nás spojuje možnost podílet se na dobré věci a sdílet příběhy, které nám pomáhají přenášet se přes občas na nás doléhající těžkosti tohoto času.

Eliška Novotná, dobrovolnice OJS

(psáno pro Noviny Prahy 2, neotištěno)

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop